Jdi na obsah Jdi na menu
 


Border kolie

6. 3. 2007

Border kolie

Border kolie
Border kolie
Border kolie
FCI - Standard č.297
Země původu:Velká Británie
Klasifikace FCI
  • Skupina 1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
  • Sekce 1: Ovčácká a pastevecká plemena
Zbarvení:nejčastěji šedá s bílými znaky
Výška:psi: 47,5 až 55 cm, feny: 45 až 53,5 cm
Váha:14-20 kg
Standard plemene

Border kolie je velice inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Byla vyšlechtěna pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka.

Charakteristika

Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. Často se objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na předních ba dokonce na prvních příčkách. V přihánění stáda ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba agility. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pejsek fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale žádný se nenaučí drilem a pod výhružkou trestu. Pokud nemá border kolie dostatek fyzického a psychického vyžití, najde si práci sama v podobě ničení bytu nebo sebepoškozování. Rozhodně border kolie není kotcový pes, potřebuje neustálý kontakt se „smečkou“ a proto je vhodna hlavně pro aktivní pány kteří jí dopřejí hodně aktivit a „akcí“.

Vzhled

Border kolie je pes středního vzrůstu,není ale těžkopádná ani lehká. Psi se dorůstají až okolo 53 cm, feny jsou o něco menší. Stejně tak psi jsou těžší a dosahují hmotnosti cca 25 kg, feny cca 19 kg. Srst je buď středně dlouhá a nebo krátká. Border kolie má být takové tělesné stavby, aby jí nedělalo problém pracovat u stáda a celý den se mezi ním pohybovat. U tohoto plemene se nejvíce cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.

Je mnoho barevným variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky. Znaky jsou požadované alespoň na konci ocasu a na tlapkách, avšak nikdy nesmí převládat původní zbarvení srsti

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář